A szegedi Starlight Rendezvény és Marketing Kft. szervezésében az Árkád Szeged bevásárlóközpontban megrendezett Csokoládéfesztiválon 2018. február 9-én, 10-én és 11-én bemutatták és működtették a legnagyobb méretű csokoládé szökőkutat. A rendkívüli méretű attrakciót a helyszínen építették fel úgy, hogy a folyékony csokoládé 3 méteres magasságból ömlött le a színpad melletti sziklautánzatról. Az óriás csokoládé szökőkútból, amely egyben a legnagyobb anyagszállító-képességgel (tömeg-árammal) rendelkezett a hazai ilyen jellegű rendezvényi attrakciók között, a rendezvény három napja alatt kóstolót is rendeztek.

Milyen rekordot állított fel vagy döntött meg?

A legnagyobb magasságú és legnagyobb tömegáramú csokoládé szökőkút méretrekordját 2,3 méter szintkülönbséggel és 1 kg/másodperc tömegárammal

Hol?

Az Árkád Szeged bevásárlóközpontban

Mikor?

2018. február 9-én, 10-én és 11-én a Csokoládéfesztiválon

Ki?

Starlight Rendezvény és Marketing Kft. szervezésében az Árkád Szeged bevásárlóközpont és Vanya Gábor csokoládéműves

Részletek:

A csokoládé szökőkutat a helyszínen építették fel, kb. 4×4 méteres alapterületen és kb. 3 méteres magasságban. A szökőkutat kb. 330 kg olvasztott belga csokoládéval töltötték fel, amelyre előző éjjel 2 órakor került sor.

Vanya Gábor, a szökőkút műszaki és szakmai tervezője, részbeni kivitelezője elmondta, hogy a csokoládé szökőkutat működtető szivattyúk elrejtésére egy 3 méter magasságú, 3,3 méter alsó átmérőjű, közel 1 méter felső átmérőjű, üvegszállal erősített műanyagból formázott üreges szikla került előzetesen legyártatásra a Starlight Rendezvény és Marketing Kft. részéről. A műszikla magában foglalta az alsó fémtálcát, amely egy gyűrű alakú, rozsdamentes élelmiszeripari tálca, amelynek falmagassága 20 cm, szélessége 20 cm, külső átmérője 3,4 méter. Ebben az olvasztott csokoládé folyadékszintjének magassága kb. 13 cm. A tálcát egy 3 menetben alászerelt, 45 méter hosszú, termosztát vezérelte, kültéri felhasználásra tervezett, 1500 W névleges maximális teljesítményű padlófűtő betéttel melegen tartották, a termosztát 45 Celsius fokra volt beállítva, a jeladója a csokoládét szállító szivattyúk egyikének szívócsonkján volt. A felső tálca mintegy két és fél méteres magasságban került elhelyezésre, szintén rozsdamentes élelmiszeripari tálca, 40 cm átmérővel, 40 cm palásttal, amelyen 20 cm magasságban átbukónyílás volt, ez került beillesztésre a műszikla tetejénél kialakított hasadékba, ahonnan a látvány kedvévért tört elő a folyékony csokoládé és csorgott végig vízesés-szerűen a műszikla oldalán az alsó, a sziklát körbe vevő gyűrű alakú tálcáig. A folyadék áramlását kettő darab, olasz gyártmányú, sűrű folyadékok szállítására tervezett elektromos fogaskerékszivattyúval tartották fent, amelyek a belül üreges építmény talapzatán, a szikla palástján belül kerültek elhelyezésre és amelyek 3 cm átmérőjű, nagynyomású élelmiszeripari tömlővel csatlakoztak a tálcák csonkjaihoz. A felső tálca fűtését egy, az alsó betéttel megegyező kivitelű, azonban kisebb, 24 méteres hosszon 650 W teljesítményű, szintén termosztát vezérelt fűtőbetét látta el, ezzel biztosítva a szerkezet folyamatos működéséhez és a csokoládé folyékony állapotban tartásához szükséges 45 Celsius fokot a rendszerben. A teljes szerkezet egy 4 m x 4 m alapterületű, 1 m magasságú, ácsolt emelvényre került felépítésre, a szivattyúk szerelhetősége miatt az építmény alulról bejárható volt.

A két szivattyú olasz gyártmányú, „Rover Pompe” márkájú, egyfázisú váltóáramú villanymotorral hajtott fogaskerékszivattyú, a kisebb teljesítményű BE-G 20 HP 0.6 típusú, maximális szállítómagassága 20 méter, maximális térfogatárama 15 liter/perc volt. A nagyobb teljesítményű szivattyú NOVAX G 20 HP 0.8 típusú, maximális szállítómagassága 25 méter, maximális térfogatárama 30 liter/perc volt. A két szivattyú együttesen képes volt a kívánt 3 méteres magasságon a 45 liter/perc áramlás biztosítására. A felhasznált csokoládémassza saját sűrűsége 1270 kg/köbméter volt  ezen előzetes adatok mellett a tényleges emelési magasság, valamint az egyéb geometriai adatok mérésére és kiszámítására február 9-én 16 óra 20 perckor került sor. Az alsó tálca külső átmérője 3,3 méter, a csokoládé kilépő nyílása az alsó tálca aljától 235 cm-re volt +/- 5 cm pontossággal. A szökőkút tényleges magasságkülönbsége tehát legalább 2,3 és legfeljebb 2,4 méter, a legnagyobb tömegáram pedig az 1270 gramm/liter csokoládé fajlagos sűrűség mellett elérheti az 1 kg/másodperc értéket. A magasból lecsorgó folyékony csokoládéval több esetben megkínálták a közönséget pálcikára tűzött pillecukor mártogatása útján. A közönség a kóstoló során megerősítette azt, hogy a szökőkútban keringő folyadék valóban csokoládé és emberi fogyasztásra alkalmas.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Post Navigation