Szilágyi Béla, sporttársaival együtt, a város és a mátészalkai Aranycápák Úszó Egyesület szervezésében megrendezte a leghosszabb úszás foglalkozást, melynek keretében 25 órán keresztül a Mátészalka Városi Uszoda 25 méteres fedett medencéjében folyamatosan úsztak a rekordkísérlet résztvevői. A sporteseménnyel megdöntötték a 2013 decemberében Nyírbátorban felállított leghosszabb úszás foglalkozás magyarországi maratoni csoportos váltó rekordját. A résztvevők váltásokkal biztosították most is a folyamatos úszási tevékenységet a medencében a maratoni edzés-bemutató ideje alatt. A medence öt sávjában az előzetesen jelentkezett és megalakult csapatokon kívül vendégek, ismert személyek is hozzájárultak a rekordkísérlethez a leúszott métereikkel. A 25 órás úszásra bárki bejöhetett és csatlakozhatott a sportolókhoz. A rendezvényen az 1501 perc alatt 367 személy összesen 1664 km távot úszott le. Egy résztvevő átlagosan közel 4534 métert, azaz 181 medencehosszt teljesített.
Milyen rekordot állított fel vagy döntött meg?
A leghosszabb úszás foglalkozás magyarországi maratoni csoportos váltó rekordját 1501 perccel és 1664 leúszott összes kilométerrel
Hol?
A mátészalkai Városi Uszoda 25 méteres fedett medencéjében
Mikor?
2017. augusztus 23-án és 24-én a városi „24 órás Fényes Úszás” elnevezésű akcióban
Ki?
A mátészalkai Aranycápák Úszó Egyesület tagjai, Szilágyi Béla és Grózingerné Perjési Zsuzsanna szervezésében, Mátészalka város önkormányzata támogatásával
Részletek:
A kísérletet megelőzően a frissen megalakult városi úszó szakosztály munkatársai több mint 300 jelentkezőt regisztráltak a „24 órás Fényes Úszás” elnevezésű akciójukhoz, amely a város által rendezett „Fényes Napok” eseménysorozat megnyitó rendezvénye is volt egyben. A helyszínen, a fürdő területén felállításra került az étkeztetés és az éjszakai pihenés biztosítására három rendezvénysátor, az úszók ellátásáról a szervezők gondoskodtak. A jelentkezőket csapatokba szervezték, akik a bejáratnál számozott úszósapkát kaptak és akik fél órás etapokban váltották egymást a medencében a folyamatos úszás során. Egy csapatban 6-8 fő szerepelt, a medence öt pályáján az előzetes csapatbeosztás szerint csapatonként úsztak felváltva az amatőr sportolók.
A szervezők a hitelesítő tanúk munkájának megkönnyítésére (akik a leúszott hosszakat is számlálták és rögzítették) egy-egy segítőt is hozzájuk rendeltek, minden úszósáv végénél egy-egy asztal került felállításra az adatrögzítés biztosítására. A sávonkénti 3 fős adminisztrátori csapatok 4 óránként váltották egymást. A figyelés során előre kinyomtatott számláló lapokat vezettek, amelyekben az egyes úszók sorszáma szerint írásban és azonnal rögzítették a teljesített hosszakat, ezeket a lapokat óránkénti bontásban és sávonként dossziékban összesítették és a helyszínen lévő adatrögzítők számára időszakonként feladták a rögzített eredményeket, így bármikor megtudható volt, hogy az adott időben mennyi a teljesített összhossz.
Augusztus 23-án 13 óra 05 perckor Tóth Gábor műsorvezető felkonferálta a megnyitót, majd 13 óra 10 perckor Dr. Hanusi Péter, Mátészalka város polgármestere köszöntötte a rekordkísérlet résztvevőit. 13 óra 20 perckor Torma Tamás, alpolgármester, a Mátészalkai MTK elnöke köszönetnyilvánítása hangzott el, majd Bernek Péter és Verrasztó Dávid úszóbajnokok bemutató úszást tartottak, eközben a számlálók elhelyezkedtek az 5 úszópályás medence egyik végénél, az ott felállított számlálóasztaloknál. Az egyes résztvevők egyéni hossz-eredményeit a 10 számláló párosával, (pályánként két személy) és segítőik kísérték figyelemmel, így került nyilvántartásra az, hogy ki hányszor úszott végig a 25 méteres medencén a kísérlet során. A rekordkísérlet eredményit feljegyző számlálókat a jelenlévők órái szerint 13 óra 50 perckor ellenőrizték, a visszaszámláló időórát 25 óra 00 perc 10 másodpercre állították, 10 másodperccel 14 óra előtt Tóth Tamás vezetésével közös visszaszámlálásra került sor, majd Torma Tamás alpolgármester, a Mátészalkai MTK elnöke sípjelére 14 óra 00 perckor megkezdték az első fél órára beosztott gyerekek az úszást. A helyszíni digitális időszámlálót a szervezők akkor indították el, amikor a sípolás elhangzott és az első gyermek a rajtkőről a vízbe ugrott. A résztvevők váltására szabályosan és szünet nélkül oly módon került sor, hogy a váltó személy megkezdte az úszást, és csak ekkor hagyta abba saját hosszai teljesítését a leváltott sporttárs. A 21 órakor megtartott részeredmény-összesítés szerint a leúszott összhossz már ekkor meghaladta a 650 km-t. Az esemény jelentős számú résztvevővel, a fürdő szokásos látogatószámával megegyező forgalom mellett folytatódott tovább éjjel még 1 óra után is. A kísérlet éjszakai óráiban is minden esetben több résztvevő úszott egyszerre, a legkevesebb egyszerre úszó esetében is minden pályán úsztak még hajnali 3 órakor is, így a bemutató mindvégig szabályosan, megszakításmentesen zajlott. Augusztus 24-én a 10 órakor megtartott részeredmény-összesítés szerint a leúszott összhossz már meghaladta az 1200 km-t. Augusztus 24-én 14 óra 30 perckor váltotta egymást a medencében a két utolsó csapat. Ekkor a 24 órára, azaz 1440 percre vonatkozó, összes leúszott távolságot összesítették, az eddig elért teljesítmény 1620 km volt.
A kísérlet augusztus 24-én 15 óra 01 perckor rendben véget ért, ekkor hagyta el a medencét az utolsó úszó. Az összesített eredményeket Szilágyi Béla jelentette be, amelyet követően Szabó Sándor mestercukrász átadta a részt vevő gyerekeknek a zárási eseményre készített tortát. A torta kiosztásakor Torma Tamás, a Mátészalkai MTK elnöke, Mátészalka város alpolgármestere mondott köszönő szavakat.