A tatabányai A Vértes Agorája, az intézmény fennállásának első évfordulója alkalmából 2013 áprilisában felhívást tett közzé „Kössük össze a várost! Kössük össze a térséget! Kössön belénk!” címen. A közösségi akció eredményeként sikerült megdönteniük 2014 márciusában a kazincbarcikaiak tavaly felállított sálrekordját. Az összefogás eredményeként a tatabányaiak és a térségben élők az 2013-2014-es évben péntekenként „kötődő” délutánokat tartottak, az intézmény információs pultjában pedig mindig rendelkezésre állt a fonal és kötőtű, így bárki bekapcsolódhatott a kötésbe – akár egy-két sorral is. Az ország legnagyobb sálja végül 1450 méter hosszú, legalább 18 centiméter széles, közel 260 négyzetméter felületű nagyságot ért el.

P1120720 P1120881 P1120891 P1120911 P1120920 P1120948

Milyen rekordot állított fel vagy döntött meg?

A legnagyobb méretű kötött sál hazai rekordját 1450 méterhosszal és 260 négyzetméter felülettel

Hol?

Tatabányán, A Vértes Agorája közösségi kulturális intézményben

Mikor?

2014. március 23-án délelőtt

Ki?

A Vértes Agorája a település kötésben részt vett lakóival közösen, Tóth Zsóka szervezésében

Részletek:

 A sál kötéssel, az összedolgozása varrással, horgolással készült. Az akcióban részt vevők több hónapon át 20 centiméter szélességű, változó hosszúságú, különböző színű sáldarabokat kötöttek, amelyeket a bemutató előtt dolgoztak össze a rövidebbik oldalaik mentén összevarrva, összehorgolva egyetlen nagyon hosszú, kötött sállá. A kész óriás, tarka sál hosszát március 23-án, a szervezők rendezvénye keretében mérték le. Az eredményt március 29-én, A Vértes Agorájában a Tavaszi Agora Napok rendezvény keretében hirdették ki.

 A Vértes Agorájában több összedolgozó napot szerveztek azzal a céllal, hogy 20 méteres sálfolyamokba dolgozzák össze a raktározás és kezelés egyszerűsége és célszerűsége miatt a megkötött kisebb szakaszokat. Kiderült, hogy a sál hossza több mint egy kilométer. Az elkészült sál folyamot A Vértes Agorája egy újabb művészeti projekt keretében is felhasználja: 2014. március 29-én, egy kb. 10 perces zenés rituálé keretében kb. 150 személy közösen letekeri és felmutatja a kb. 20 méteres szakaszokra visszabontott sálat.

 A Vértes Agorája 2013. április 5-én nyílt meg, mint multifunkcionális közösségi tér és épület. A közös sálkötés ötlete Tóth Zsókától származik, a kötésben bárki részt vehetett. A sál egy része emiatt helyben készült, a nagyobb részét azonban az akcióban részt vevő környékbeliek hozták készen az intézménybe. A kötésre közösségek is jelentkeztek, a részt vevők nyilvántartására egy átvételi füzetet rendszeresítettek, a sálfolyamban felvarrással nevesítették azt, hogy ki kötötte. A részvétel feltétele csupán az volt, hogy egységesen 20 centiméter széles sálat kell kötéssel készíteni.

 A bemutató napján fonott hegymászó kötél és négy darab fém kordonoszlop segítségével előzetesen kijelölték azt a téglalap alakú területet az A Vértes Agorája épülete előtti díszkő burkolatú gyalogos zónában, ahová a sál készítői a délelőtt folyamán kiterítették több menetben a hatalmas méretű, a helyszínen kézzel összevarrt, egybefüggővé összeállított sálat. A sálat alkotó 20 méteres darabokat a készítők tekercsenként hozták ki az épületből a térre, ahol a média munkatársainak jelenlétében állították össze azokat. A színes csíkokból összeálló, kötött sál a terület szinte teljes egészét befedte.

A média fotósainak jelenlétében és képkészítése mellett először a kiterített sál menetszámát és egy menet átlagos hosszát határozták meg. A számlálás és mérés eredményeként megállapítható volt, hogy a sál 99 darab, egyenként 14 méteres menetben került elhelyezésre úgy, hogy a menetek szorosan egymás mellé, helyenként jellemzően néhány milliméter hézaggal, vagy átfedéssel kerültek lefektetésre. A sálfolyam a menetek végén úgy került visszahajtásra, hogy egy-egy visszahajtás 0,4 méter hosszt vett fel a sál hosszából. 12 óra 10 perckor elhelyezték az utolsó sáldarabot is a sálfolyam végén, a 100. menetben, amellyel összevarrás után további 1,7 méterrel megnőtt a sál hossza. A mérés során megállapították, hogy a sál mindenütt legalább 18 centiméter széles, de tartalmaz ennél szélesebb, helyenként akár 19 centiméteres szakaszokat is. A sál hosszát ezt követően 1450 méterben állapították meg. Az anyagnyúlás okán, amely a kötött sál természetes velejárója, a hosszt csupán 50 méter pontossággal lehetett megállapítani, hiszen az adatok azonban a sál feszítettségének függvényében jelentősen, akár 20 %-ban is változhatnak. A sál összfelülete azonban közel állandó, 260 négyzetméter volt.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Post Navigation