Kazincbarcika, majd Tatabánya óriás kötött sáljainak rekordját egy még hatalmasabb kötött takaró döntötte meg Csákberényben. Mátyásné Csobán Erika, a rekordkísérlet szervezője felhívást tett közzé a Facebookon, melynek értelmében 2014. februárja óta az egész országból számos önkéntes készített vegyes fonal alapanyagból kötéssel, horgolással 50x50cm-es darabokat. A cél az ország legnagyobb kötött takarójának elkészítése volt, megdöntve ezzel a legnagyobb kötött alkotás, a tatabányai kötött sál fennálló 260 négyzetméteres rekordját.

2014 májusában már 665 közreműködő küldött alkotást, ezek bedobozolva vártak az összedolgozásra, ezzel a terv szerinti mennyiség fele, mintegy 200 négyzetméter már rendelkezésre állt korábban. A tervezett méret egy 350-400 négyzetméternyi egybefüggő takaró összeállítása volt, amelyre 2014. augusztus 30-án került sor mintegy száz személy közreműködésével Csákberényben. A takaró és annak összedolgozása kötéssel, horgolással és varrással készült. A kész óriás, tarka takaró méretét a szervezők rendezvénye keretében mérték le.

P1160709 P1160724 P1160731 P1160739 P1160749 P1160755 P1160757

Milyen rekordot állított fel vagy döntött meg?

A legnagyobb méretű kötött alkotás fennálló rekordját 625 négyzetméter felülettel

Hol?

Csákberényben, a helyi Művelődési Ház nagytermében és udvarán

Mikor?

2014. augusztus 30-án este

Ki?

Mátyásné Csobán Erika vezetésével Csákberény település és a takaró készítésében közreműködő és a kötésben részt vett száznál is több önkéntes

Részletek:

Mátyásné Csobán Erika felhívására fél éven át kötöttek a térségben élők, akikhez az ország más részeiből, sőt a határon túlról is csatlakoztak. A közös alkotásban való részvétel feltétele az volt, hogy egységesen 50 centiméter oldalhosszúságú, négyzet alakú takaródarabot kell kötéssel készíteni. A nyár folyamán több, úgynevezett összedolgozási napot tartottak. Az utolsó napokban egyre több helyről érkeztek 50×50 centiméteres kötött darabok a takaróhoz, míg augusztus 30-án, a bemutatás napján a reggeli óráktól a szervező és készítő csapat jelen lévő tagjai a takaró összeállításával foglalkoztak. A teljes alkotás 18 óra előtt valamivel készült el, amikor kiterítették a művelődési ház udvarán a téglalap alakú színes textilalkotást. A takaró 1,5 méter széles, közel 23 méter hosszú, egybefüggő, de egymáshoz még össze nem erősített állapotban került előkészítésre a méréshez, ugyanis a takarót alkotó, előzetesen letárolt 1,5 méter széles darabokat a készítők jelen lévő képviselői darabonként hozták ki az épületből az udvarra, ahol a helyi média munkatársainak jelenlétében állították össze a takarót. A kész takaró adomány lett, amelyet a hitelesítés után a különböző intézetekben (előzetes szervezés alapján) élő gyerekeknek juttattak el.

 A szervezők 18 órára kiterítették a takarót a művelődési ház udvarán egy füves területre. A színes négyzetekből összeálló, kötött takaró az udvar jelentős részét befedte. Vécsi László polgármester elmondta, hogy a takaró pontosan 46 sorban és 54 oszlopban elrendezett, 2484 darab, különböző színű és mintájú, 50×50 cm méretű, egyedileg kötött és különböző személyek által adományozott részből áll össze. Három sor került 1,5 méter szélességben és 46 darabnyi hosszban összedolgozásra, ezek egymás mellé kerültek leterítésre abból a célból, hogy a helyszínen egymással összehorgolva alkossanak a rendezvény végére egyetlen, egybefüggő takarót. A mérés után ezen sorok mentén visszabontották az alkotást és 1,5 méter széles takaróként ajándékozták oda a gyermekeknek. Elmondta azt is, hogy a takarót alkotó részeket szín és minta szerint Mátyásné Csobán Erika ötletére előzetesen úgy rendezték egymás mellé, hogy a takaró a levegőből fényképezve Csákberény címerét ábrázolja. A terv egy olyan számítógépes képmontázs technika alapján született, amelyben egy egy képpontnak egy-egy adott színtónusú fénykép vagy jelen esetben egy 50×50 centiméteres rész felel meg. Az óriási, közel 25 méteres címer így 2484, változó színösszhatású képpontból állt össze.

 18 óra 10 perc és 19 óra között a kiterített takaróról drón segítségével mozgókép felvételt készítettek, majd a takaróval fedett terület méreteit lemérték. A terület szélessége +/- 0,1 m pontossággal 25,4 méter, a hosszúsága 24,9 méter volt. A takarót az azt alkotó 1,5 méter széles és közel 25 méter hosszú szakaszokból 18 óra 15 perc és 19 óra 35 perc között varrták össze, majd sor került a kiterített takaró méretének meghatározására. A számítás és mérés eredményeként megállapítható volt, hogy a takaró valóban 2484 darab, egyenként 50×50 cm méretű darabból állt össze, miközben megfeszítés nélkül, kisebb redőzésekkel került lefektetésre az udvaron. A számított alapterület 2484×0,5×0,5 négyzetméter, azaz 621 négyzetméter volt, míg a lemért, a takaró által befedett alapterület pedig 632,5 négyzetmétert adott. A különbség a takaró nyúlásának és a mérések hibáinak tudható be. 19 óra 37 perckor a szervezők annak bizonyítására, hogy a takarót alkotó sorok ténylegesen összedolgozásra kerültek, a takarót a kerülete mentén körben elhelyezkedve közösen megemelték és megrázva meglobogtatták. Az alkotásról ebben az állapotában több képfelvétel készült. A takaró méretét ezt követően 625 négyzetméterben állapították meg, majd a már lemért takarót 19 óra 42 perckor 1,5 méter széles darabokra visszabontották.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Post Navigation